Tabela dofinansowania do wypoczynku z ZFŚS w 2015
Plik do pobrania.
Tak dla prezydenta dialogu
Stanowisko Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w sprawie wyborów na Prezydenta RP
Wybory prezydenckie to jedno z najważniejszych wydarzeń w demokratycznym państwie. Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego’ realizując swoje prawo do oceny kandydatów, zdecydowanie odrzuca model Polski kreowany i realizowany przez obecnie urzędującego Prezydenta RP. Nie możemy zaakceptować kandydata, który posiadając konstytucyjne prawo do odmowy podpisania ustaw, bezkrytycznie podpisał ustawę wydłużającą wiek emerytalny i nie zawahał się zlekceważyć dwóch milionów podpisów obywateli, złożonych pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Podpisanie ustaw o niekorzystnych dla pracowników zmianach w Kodeksie pracy dodatkowo utwierdza nas w sprzeciwie wobec tak sprawowanej prezydentury.
Dla NSZZ „Solidarność”, reprezentującego świat pracy, wizją najbliższą sercu jest wizja Polski dialogu społecznego, Polski z odbudowanym przemysłem, własnością polskiej ziemi, niewydłużonym wiekiem emerytalnym, aktywnie kreowaną polityką społeczną, ekonomiczną i prorodzinną. Wizją, w której patriotyzm jest drogowskazem dla suwerennej Polski w zjednoczonej Europie.
Kandydat, mający taką wizję, prezentujący program zbieżny z oczekiwaniami świata pracy zasługuje w pełni na poparcie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w wyborach prezydenckich i z takim kandydatem powinno zostać zawarte porozumie programowe.
Oświadczenie przewodniczącego NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT

Plik do pobrania.
Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji wsród pracowników.
Jakub Pęksiński przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Nowi członkowie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Jakub Pęksiński, przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
"Profesor doktor zdegradowany"
Link do artykułu.
Informacje z KSN w sprawie rozdysponowania rezerwy przeznaczonej na podwyżki w 2015r
W dni 21 kwietnia odbyły się dwa bardzo ważne spotkania: <span>w sprawie rozdysponowania rezerwy przeznaczonej na podwyżki w 2015r,</span>
Zgodnie z podjętymi decyzjami (dziękuję Komisji ds płac) mieliśmy starać się, aby podział uwzględniał obowiązujący algorytm, aby ministerstwo domagało się doprowadzenia w danych uczelniach do podpisania porozumień oraz mieliśmy poruszać sprawę odpisów na ZFŚS w roku przyszłym. Oczywiście również ważne były wszystkie dotychczas przez nas poruszane problemy (np. przyznawanie okresowych wzrostów płac). W załączeniu przesyłam opisy przebiegu tych spotkań.
Pozdrawiam serdecznie Bogusław Dołęga
Plik do pobrania.
Sprawa adiunktów bez habilitacji - nowe informacje
KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" z zadowoleniem przyjęła propozycję zawartą w piśmie otrzymanym od Pana Rektora wyrażającą chęć spotkania i rozmów mających wyjaśnić wszystkie kwestie związane z sprawą.
O wszystkich nowych ustaleniach będę informował na bieżąco.

Plik do pobrania.
Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji wśród pracowników.
Jakub Pęksiński przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Nowi członkowie NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Jakub Pęksiński, Przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOSĆ" w ZUT
Biuletyny informacyjny Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej
Przesyłam w załączniku pierwszy numer biuletynu informacyjnego Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej IN -FORMACJA. Zawiera on dwie podstawowe informacje o KKHP:
"Co to jest KKHP? O co nam chodzi"
" Główne założenia i postulaty programowe. Dlaczego konieczna jest istotna korekta obowiązującego dziś systemu zarządzania Nauka i Szkolnictwem Wyższym w Polsce oraz poziomu i sposobu ich finansowania ? "
Zorientujecie sie , ze działania KKHP dotyczą wszystkich dziedzin nauki i wszystkich uczelni. Dlatego sam( JS) włączyłem sie aktywnie do działań tego ruchu społecznego. Zorientowałem sie wtedy, ze ten ruch zainicjowany przez młodych Humanistów zajmuje sie podstawowymi sprawami dla naszego środowiska i posiada duża dynamikę, co jest podstawa do ew. oczekiwanych sukcesów w realizacji przynajmniej części postulatów. Jeżeli uznacie , ze program i działania KKHP warto poprzeć , proszę o zgłoszenie chęci udziału w działaniach KKHP poprzez wypełnienie krótkiego formularza dostępnego pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/1dH4vZsoHzjXebU2XMTfHzhyhTOA-H_A5FK6Qm2sdXiE/viewform?edit_requested=true
Jednym z podstawowych zadań KKHP jest dotarcie z informacjami o działaniach podejmowanych przez KKHP do jak największego grona wszystkich pracowników polskich Uczelni i także Instytutów PAN. W tym celu powstał biuletyn IN-FORMACJA; oraz przygotowywana jest nowa strona WWW KKHP. Byłoby pożyteczne aby każdy z was mógł sie włączyć do prac nad upowszechnianiem biuletynu wśród pracowników waszej Uczelni lub Instytutu, poprzez rozesłanie go do wszystkich potencjalnie zainteresowanych osób. Można rozpocząć od pełnej listy adresowej całej jednostki. Proszę o opinie( także krytyczne) o przedstawionym biuletynie oraz jak oceniacie możliwość jego szerszego upowszechnienia, tak ,by w razie potrzeby, cale nasze środowisko wiedziało o działaniach KKHP i miało szanse brać w nich udział.
Pozdrawiam serdecznie, Julian Srebrny
Numer 1 KKHP do pobrania.
Pismo do Kanclerza
W dniu 13.04.2015 odbyło się spotkanie związków zawodowych, kierowników obiektów z Panem Kanclerzem. Na spotkaniu omawiane były plany tzw. racjonalizacji kosztów. Spotkanie to wzbudziło wiele wątpliwości i niewyjaśnionych kwestii. KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT przedstawiła Panu Kanclerzowi swoje obawy, pytania i opinie. Zostały one opracowane na podstawie uwag kierowanych do Naszego Związku zarówno przez pracowników jak i kierowników obiektów. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z treścią pisma. KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT ma nadzieję, że otrzymane odpowiedzi pozwolą na wyjaśnienie wszystkich nurtujących kwestii związanych z w/w procesem.

Plik do pobrania.
Obchody 5 rocznicy katastrofy Smoleńskiej
Uwagi do „Sprawozdanie z XII posiedzenia plenarnego Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego”
Szanowne Koleżanki i Koledzy,
Dyskusja, która miała miejsce na ostatnim posiedzeniu RGNiSzW (przesyłałem komunikat kol. Marka Kisilowskiego z tego posiedzenia RGNiSzW) odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym środowisku. Chciałbym w związku z tym wskazać jedną, według mnie zasadniczą dla tego dyskursu sprawę, a mianowicie, ukazanie zmian zachodzących w procesie wyłaniania osób, które zajmują poczytne stanowiska. Czy są to demokratycznie wybierani reprezentanci danej grupy? Warto zwrócić uwagę na postępujący proces rozszerzania kręgu osób powoływanych lub wybieranych w tak specyficzny sposób, iż trudno mówić o zachowaniu zasad rzeczywistego reprezentowania grupy rzekomo uczestniczącej w procesie wyborczym. Myślę, że jasne stawianie sprawy, iż dana instytucja tworzy ciała składające się z osób powoływanych, jest niezbędne w systemie demokratycznym. Obserwujemy, że zmiany prawa przyniosły wzrost liczby tych ciał i wprowadziły to często w zakamuflowany sposób. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby takie instytucje jak PKA, odpowiedzialne za jakość kształcenia, czy Konwent rzeczników dyscyplinarnych odpowiedzialnych za poszanowanie prawa, a jednocześnie tworzenie tzw. zasad dobrychpraktyk. Zapewne wszyscy pamiętamy ostatnie zmiany, które zaszły w wyłanianiu osób stanowiących skład RGNiSzW! Dodatkowo pragnę zwrócić uwagę na informację którą uzyskamy chociażby przeglądając statuty najważniejszych organizacji, fundacji i stowarzyszeń. Warto pamiętać, że większość z nich jest podstawą uzasadnienia “obiektywnych decyzji” różnych decydentów. Zastanawiałem się nieraz czy tego typu zjawiska nie są tematem badań naszych koleżanek i kolegów zajmujących się naukami społecznymi i humanistycznymi? Ze zdziwieniem patrzyłem na reakcje niektórych osób z kręgu tych nauk, które nagle “odkrywają” poglądy wyrażane przez poszczególne osoby piastujące poczytne stanowiska. Kto, jak kto, ale specjaliści od tych zagadnień rzeczywiście mogli żyć w takiej nieświadomości trwającego procesu? Aby unaocznić, że są to fakty, których byliśmy świadkami, a o których wielokrotnie informowaliśmy środowisko akademickie pozwalam sobie przesłać Państwu tekst kol. Wojtka Pillicha na ten temat. Powtórzę, może już do znudzenia - jeżeli nauka, to dążenie do poznania prawdy, to jak ona wygląda w stosunku do obszarów życia społecznego, których dotyczą przytaczane fakty? A jeżeli prawda jest znana, a nie jest upubliczniana, to czy utylitarna korzyść nie jest “kagańcem jej wolności”?
Pozdrawiam serdecznie Bogusław Dołęga
Plik do pobrania.
Sprawa adiunktów bez habilitacji
Informuję wszystkich zainteresowanych, że KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT rozpoczęła działania mające na celu wyjaśnienie kwestii dotyczącej tzw. adiunktów bez habilitacji zatrudnionych na naszej uczelni przed 01.10.2013 roku. Poniżej przedstawiam pismo jakie zostało skierowane do JM Rektora ZUT w tej sprawie. Otrzymana odpowiedź będzie podstawą do zajęcia prawnego stanowiska przez KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w tej sprawie.

Plik do pobrania.
Proszę o rozpowszechnienie powyżej informacji wśród pracowników.
Jakub Pęksiński przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Wybory SIP
Międzyzwiązkowa Komisja Wyborcza po przeprowadzeniu wyborów Społecznych Inspektorów Pracy (SIP) w naszej Uczelni na kadencję 2015-2019 informuje, że w wyniku zakończonych w dniu 20.03.2015 wyborów, Zakładowym Społecznym Inspektorem Pracy została mgr inż. Joanna Buczek a zastępcą dr inż. Roman Drozdowski.
Plik do pobrania.
Pisma KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w sprawie ukarania pracownika
Witam, zapraszam wszystkich do zapoznania się z treścią pism KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT, które są następstwem sprawy, zajęcia przez KZ stanowiska w sprawie obrony pracownika (członka naszego związku), który został ukarany karą wynikającą z art. 108 §1 KP, oraz istotnych problemów z tym związanych.


Plik pismo 1 do pobrania. Plik pismo 2 do pobrania


Plik pismo 3 do pobrania. Plik pismo 4 do pobrania.
Sprawozdanie z XII posiedzenie plenarnego RGNiSzW
Szanowne Koleżanki i Koledzy Tydzień temu odbyło się kolejne, XII posiedzenie plenarne RGNiSzW na którym w ramach wprowadzenia były przedstawione poglądy trzech profesorów w sprawach tzw. konsolidacji szkół wyższych. Podejście do tematu, które można było niestety zaobserwować również na tym posiedzeniu, wielokrotnie było przez nas poddawane krytyce. Sprawa jest tym bardziej ważna, jeżeli skonfrontujemy ją z informacją załączoną przez reprezentującego nas kol. Marka Kisilowskiego – niestety prowadzący obrady Przew. RGNiSzW nie udzielił głosu naszemu przedstawicielowi, a warto zwrócić uwagę, że jest to ustawowo zapisane prawo. Takiego prawa nie mają żadne z dodatkowo zapraszanych stron, które mogły swobodnie uczestniczyć w debacie! W związku z powyższym, chcę Państwa poinformować, że Rada podejmie odpowiednie działania, o czym Państwa poinformuję w oddzielnym liście.
Pozdrawiam Bogusław Dołęga
Plik do pobrania.
Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji wśród pracowników.
Jakub Pęksiński przewodniczący NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Pielgrzymka do Lichenia
Istnieje możliwość dofinansowania, szczegóły w sekretariacie KZ NSZZ "SOLIDARNOSĆ" w ZUT.

Plik do pobrania.
Proszę o rozpowszechnienie powyższej informacji.
Jakub Pęksiński przewodniczący KZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" w ZUT
Informacje z Krajowej Sekcji Nauki
I. Jutro, we wtorek 17 marca 2014 o godz. 15 odbędzie się pierwsze spotkanie przedstawicieli KKHP wraz z obserwatorami reprezentującymi trzy centrale Związków Zawodowych z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przypominam skrot naszych postulatow:
1. Zmiana zasad finansowania publicznych szkol wyższych mające przeciwdziałać skutkom niżu demograficznego; w tym zmniejszenie roli liczby studentów na poziom finansowania.
2. Poważna zmiana zasad i wysokości budżetowego finansowania nauki - odwrócenie relacji między nakładami na stabilne i grantowe finansowanie nauki (80% stabilne, 20% grantowe) uzyskane poprzez kilkukrotny wzrost finansowania BST (w tym instytuty PAN). Już w tym roku wzrost nakładów o co najmniej 800 mln zł ( tj. o 0,05 proc. PKB).
3. Istotna zmiana zasad ewaluacji badan naukowych. Rzeczywiste zróżnicowanie kryteriów w zależności od dziedzin nauki.
4. Dostosowanie modelu kariery naukowej do wymogów Europejskiej Karty Naukowca. Rozwiązanie problemu destabilizacji stosunków pracy na uczelniach. Postulujemy zatrudnienie na czas nieokreślony od stanowiska adiunkta (plus oceny okresowe) oraz przywrócenie asystentury i zablokowanie bezpłatnej pracy doktorantów.
5. Rozszerzenie współpracy uczelni z otoczeniem społecznym na Związki Zawodowe i organizacje pozarządowe (ang. NGO).
II. Postulaty te zyskaly ostatnio poparcie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Patrz zalacznik pierwszy. Drugi zal. to poparcie Polskiego Towarzystwea Socjologicznego.
III Następne załączniki to Poparcie działań KKHP przez Komisje Zakładowa Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.
Pozdrsawiam serdecznie, Julian Srebrny
Załącznik 1. Załącznik 2. Załącznik 3.
Wyniki wyborów społecznych inspektorów pracy na ZUT

Plik do pobrania.